تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو

تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو

کیلومتر شمار خودرو چیست؟

از آنجاییکه کیلومتر شمار خودرو اهمیت بالایی در تعیین قیمت خودرو دارد  و برخی برای افزایش قیمت خودرو، کیلومتر شمار خودرو را تغییر می دهند در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره دستکاری کیلومتر شمار خودرو به شما آموزش می دهیم. کیلومتر شمارها قبلا بصورت دستی بوده و امروزه بصورت دیجیتالی طراحی شده است. تجهیزات به کار رفته در ساخت کیلومتر شمار به اندازه و قطر لاستیک های خودرو بستگی دارد. به عبارت دیگر با توجه به اندازه لاستیک های خودرو، تجهیزات کیلومتر شمار مکانیکی یا دیجیتالی است. به همین دلیل هم انتخاب لاستیک و رینگ هایی که مناسب ماشین شما نباشد در کار کیلومتر شمار اختلال ایجاد می کنند و مسافت طی شده را به طور صحیح نشان نمی دهند. به تغییر کارکرد کیلومتر شمار و یا از کار انداختن آن اصطلاحا دستکاری کیلومتر شمار می گویند. دستکاری کیلومتر خودرو باعث می شود مسافت طی شده توسط خودرو به درستی توسط کیلومتر شمار به نمایش گذاشته نشود و یا اصلا مسافت طی شده را نشان ندهد.

دستکاری کیلومتر خودرو یک نوع کلاه برداری یا تقلب به حساب می آید که می تواند عواقب بسیار خطرناکی مانند خسارات مالی و حتی جانی به همراه داشته باشد.

چگونگی کارکرد کیلومتر شمار

کیلومتر شمارها به دو دسته مکانیکی و دیجیتالی تقسیم می شوند و مانند یک ساعت عمل می کنند که توسط یک کابل به تایرهای جلویی خودرو متصل هستند. کیلومتر شمار ماشین با به حرکت در آمدن خودرو و ثبت مسافتی که توسط ماشین طی شده کار می کند. از عوامل تاثیر گذار در کارکرد کیلومتر شمارها، تایرهای ماشین و علی الخصوص چرخ های جلویی ماشین است. چرا که حرکت چرخ ها و چرخش آن ها با ثبت مسافت توسط کیلومتر شمار ماشین رابطه مستقیم دارد. دستگاه کیلومتر شمار با شمارش چرخش چرخ های خودرو مسافت طی شده توسط خودرو را در واحد کیلومتر ارائه می دهد. سنسوری که در کنار گیربکس قرار دارد، جریان الکتریکی و مکانیکی را توسط سیگنال هایی به رایانه ماشین منتقل می کند و در نتیجه این اطلاعات توسط ولتاژ موتور به صورت عدد در می آیند.

دستکاری کیلومتر شمار چیست؟

همانند سایر قسمت ها و بخش های خودرو، مسافت پیموده شده توسط ماشین و مسافت ثبت شده توسط کیلومتر شمار خودرو نیز قابل دستکاری است. قبل از این که کیلومتر شمارها به حالت دیجیتالی دربیایند، اعداد ثبت شده توسط کیلومتر شمار ماشین به صورت دستی قابل تغییر بودند. امروزه اکثر ماشین ها دارای کیلومتر شمار دیجیتالی هستند. با این حال علیرغم دیجیتالی شدن کیلومتر شمار خودروها، کلاه برداران به راحتی مسافت ثبت شده توسط کیلومتر شمار ماشین را قبل از فروش آن تغییر می دهند. آن ها به واسطه تعویض برد ماشین و یا تغییر آنالوگ مسافت طی شده، اعداد ثبت شده توسط کیلومتر خودرو را به راحتی کم و زیاد می کنند.

دلالان با دستکاری کیلومتر ماشین در ظاهر نشان می دهند که خودرو مسافت کمتری را پیموده است و به این ترتیب ارزش مادی خودروی خود را در هنگام فروش بالا می برند. با وجود این که هدف از ساخت کیلومتر شمار های دیجیتالی کاهش روند دستکاری آنها بود، دستکاری کیلومتر شمارهای دیجیتالی نسبت به نوع مکانیکی آسان تر است.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو

در این بخش به چند روش برای تشخیص کیلومتر شمارهای دستکاری شده اشاره خواهیم کرد که به شرح ذیل است:

کیلومتر شمار دیجیتال:

در کیلومتر شمارهای دیجیتالی می توان دستگاه مخصوصی را به شبکه رایانه ماشین متصل کرد که در آن صورت مسافت پیموده شده واقعی توسط خودرو را به نمایش می گذارد. این دستگاه ها قیمت مناسبی دارند و همیشه در دسترس هستند.

عده ای دیگر دستگاه کیلومتر شمار ماشین را برداشته و سپس سیستم جدیدی با حافظه جدید جایگزین می کنند. سپس می توانند کیلومتر شمار خودرو را صفر و یا به دلخواه هر عددی قرار دهند.

کیلومتر شمار آنالوگ:

جهت دستکاری کیلومتر شمار نوع آنالوگ نیازی به دانش و تجهیزات خاصی نیست. ولی برای کاهش مسافت طی شده توسط خودرو باید کمی از دانش مکانیکی برخوردار بود. دستکاری کیلومتر شمار های آنالوگ به صورت دستی می باشد.

روش دیگر برای دستکاری کیلومتر شمار خودرو این است که چرخ های ماشین در جهت عکس بچرخند تا اعداد مسافت طی شده که ثبت شده است به آرامی کاهش یابد. این روش به تجهیزات خاصی نیاز دارد و به زمان زیادی نیاز دارد.

در هر دو روش دستکاری کیلومتر خودرو علائم زیادی وجود دارد که بتوان به کمک آن ها به دستکاری کیلومتر شمار خودرو پی برد. با وجود تمام ترفند ها در دستکاری کیلومتر خودرو ها، خودروسازان برخی از اقدام های حفاظتی را در کیلومتر شمار ماشین ها تعبیه کرده اند تا مردم بتوانند به راحتی از دستکاری کیلومتر شمارها مطلع شوند. اقدامات فیزیکی در تغییر سرعت سنج ماشین ها با علائمی که به جا می ماند، مثل اثر انگشت در صفحه نمایش و یا شل شدن پیچ های سیستم سرعت سنج آشکار خواهد شد.

روش دیگر برای پی بردن به دستکاری کیلومتر خودرو این است که ماشین را به حرکت درآورید و توجه کنید که اعداد کیلومتر شمار خودرو شما تغییر می کند یا خیر. همچنین به اعداد کیلومتر شمار خودرو دقت کنید که درست و خوانا باشند. در غیر این صورت کیلومتر شمار خودرو شما دستکاری شده است.

تشخیص دستکاری در کیلومتر شمار های دیجیتال بسیار سخت تر از کیلومتر شمار های آنالوگ است. بهتر است برای اطمینان بیشتر قبل از خرید خودرو آن را نزد یک کارشناس حرفه ای ببرید تا نگاهی به خودروی شما بیندازد.

دیاگ خودرو چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، ماشین های تولید شده از فناوری های ویژه ای برخوردار شدند. برای تعمیر کردن خودروهای امروزی علاوه بر دانش و فنون مکانیکی باید کار با رایانه را نیز به طور حرفه ای یاد بگیرید. دیاگ دستگاهی است که جهت عیب یابی خودرو از آن استفاده می شود. این دستگاه عیب و ایرادات ماشین را شناسایی کرده و به تعمیر کاران در جهت تعمیر ماشین کمک بسیار زیادی می کند.

به دلیل اینکه هر خودرویی دارای سیستم کامپیوتری متفاوتی می باشد، بنابراین دستگاه های دیاگ مختلفی نیز تولید شده اند.

استفاده از دیاگ با توجه به نوع خودرو و دیاگ متفاوت است و نیاز به دستورالعمل های خاصی دارد. از ویژگی های اصلی دستگاه های دیاگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش خطا در صفحه نمایش خودرو
 • ارتباط گرفتن با نرم افزار خودروها

کار با دیاگ:

یادگیری کار با دستگاه دیاگ بسیار مهم است. زیرا با یادگیری آن می توانید به فرصت های شغلی زیادی دسترسی پیدا کنید.

مشکلاتی که با استفاده از دیاگ می توان به آن ها پی برد شامل چه مواردی می باشند؟

 • به کمک دستگاه دیاگ می توان اقدام به بررسی مشکلات سنسور هوا کرد.
 • یکی دیگر از فواید دستگاه دیاگ، بررسی عملکرد گیربکس است.
 • بررسی عملکرد ترموستات، یکی دیگر از فواید این دستگاه است.
 • بررسی حد مجاز میزان آب رادیاتور، از دیگر فواید این دستگاه است.
 • این دستگاه، میزان ولتاژ باتری خودرو را تعیین و مشخص می کند.
 • همچنین عملکرد موتور ماشین را بررسی می کند.
 • بررسی دنده و عملکرد جعبه دنده خودرو، یکی دیگر از فواید این دستگاه است.

چک کردن شکل ظاهری خودرو

در تمام خودروها کارکرد و مسافت طی شده توسط ماشین روی فرمان، جا انداختن دنده ها و پدال ها تاثیر می گذارد که به راحتی قابل تعویض هستند.  اگر آگاهی کافی در این زمینه ندارید بهتر است خودروی خود را نزد یک کارشناس خبره ببرید.

معمولا دو قطعه را دلالان هنگام دستکاری خودرو تعویض نمی کنند:

 • در ماشین هایی که کارکرد بالایی دارند معمولا رادیاتور تعویض نمی شود.
 • در خودرو هایی که کارکرد پایین دارند ترمز تعویض نمی شود.

حفره های موجود در رادیاتور با گذر زمان ممکن است در اثر تغییر هوا و برخورد گرد و خاک افزایش پیدا کند. این مورد بیشتر در ماشین هایی با کارکرد بالا دیده می شود. اگر رادیاتور خودرو را چک کردید و فواصل زیادی در آن مشاهده کردید باید احتمال دستکاری کیلومتر شمار خودرو را بدهید.

 • در خودرو هایی که کارکرد پایین دارند، ترمز تعویض نمی شود

صفحه ترمز در خودرو های با کارکرد بالا معمولا دارای لبه های تیز و برنده است. ولی در خودرو های کم کارکرد نظیر ۲۰ هزار کیلومتر، تیزی لبه های صفحه ترمز بسیار غیر معمول است. این امر حکایت از دستکاری کیلومتر خودرو دارد.

بازرسی لاستیک های خودرو

از آن جا که سرعت ماشین و کیلومتر شمار ماشین دو موضوع مرتبط با هم هستند، بنابراین با بررسی لاستیک ها می توان پی به دستکاری کیلومتر شمار خودرو برد. کیلومتر شمار ماشین آلات صنعتی بر اساس ساعت و از زمان روشن شدن کارکرد ماشین را ثبت می کنند. ولی در خودرو ها کیلومتر شمار ها با حرکت خودرو و ثبت مسافت کار می کنند.

از عوامل موثر در عملکرد کیلومتر شمارها، لاستیک ها و بخصوص لاستیک های جلویی است. به دلیل این که با هر چرخش کامل تایرها مسافتی طی و ثبت می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.